Головна » 2013 » Травень » 7 » Список літератури до роковин Чорнобильської трагедії «Зросила сльози гіркота земля моя»
15:50
Список літератури до роковин Чорнобильської трагедії «Зросила сльози гіркота земля моя»

26 квітня 1986 року в Україні сталася одна з найбільших катастроф за всю історію ядерної енергетики

Вибух, що стався приблизно о 01.23 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС, повністю зруйнував реактор. Відбувся радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім. Будівля енергоблоку частково обвалилася, при цьому, як вважають, загинула одна людина – Валерій Ходимчук. У різних приміщеннях і на даху почалася пожежа. Згодом залишки активної зони розплавилися. Суміш з розплавленого металу, піску, бетону і частинок палива розтікалася підреакторними приміщеннями.

Унаслідок аварії стався викид радіоактивних речовин, зокрема числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131 (період напіврозпаду – 8 днів), цезію-134 (період напіврозпаду – 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду – 30 років), стронцію-90 (період напіврозпаду – 29 років). Ситуація погіршувалася через те, що в зруйнованому реакторі продовжувалися неконтрольовані ядерні й хімічні (від горіння запасів графіту) реакції з виділенням тепла, з виверженням із розлому протягом багатьох днів продуктів горіння радіоактивних елементів і зараження ними великих територій. Зупинити активне виверження радіоактивних речовин зі зруйнованого реактора вдалося лише до кінця травня 1986 року завдяки мобілізації ресурсів усього СРСР і ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів.

На думку багатьох людей, зокрема тодішньої голови Президії Верховної Ради УРСР Валентини Семенівни Шевченко, ця подія, як і офіційна реакція, яку продемонстрували в Москві, стала однією з причин розвалу СРСР.

Катастрофу на Чорнобильській АЕС вважають найбільшою за всю історію ядерної енергетики до вибуху на АЕС «Фукусіма-1», за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, а також за економічним збитком.

Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 осіб евакуювали із зон забруднення.

Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії. Лише після повідомлень з Швеції, де на АЕС Форсмарк знайшли радіоактивні частинки, принесені зі східної частини СРСР, та після оцінки масштабів зараження розпочалася евакуація близько 130 000 мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС тепер створено 30-кілометрову зону відчуження.

Доземний уклін Вам, герої-чорнобильці, та наша довічна вдячність

«Зросила сльози гіркота земля моя»

Категорія: Актуально! | Переглядів: 517 | Додав: Валентина | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]